• Braće Jerković 123A | Beograd
  • Radno vreme: Radnim danima 9-20h | Subota 9-14h | Nedelja ZATVORENO

100% Profesionalni

Etičnost i odgovornost

Stručno osoblje

Naš tim vrhinskih lekara

Savetovalište

Zadovoljni pacijenti

Ultrazvuk jetre – Ko treba da ga uradi i kada je neophodan?

ultrazvuk jetre, ultrazvuk jetre priprema, svetla jetra na ultrazvuku, ultrazvucni pregled jetre, ultrazvuk abdomena - Dr Nestorov 1

Ultrazvuk jetre je neinvazivna, bezbedna i bezbolna dijagnostička procedura putem koje se procenjuje stanje jetre.

Ultrazvučni pregled jetre može pomoći u dijagnozi brojnih stanja koja mogu uticati na rad ovog organa. Između ostalog, to su masna jetre (svetla jetra na na ultrazvuku), hepatitis, ciroza jetre, ciste na jetri i slično.

Ponekad će ultrazvuk jetre biti sasvim dovoljan da se postavi ili u potpunosti isključi određena dijagnoza.

U pojedinim slučajevima, ultrazvučni pregled jetre može voditi i ka drugim testovima, odnosno relevantnim dijagnostičkim procedurama.


Šta je ultrazvuk jetre?

Ultrazvuk jetre je jednostavan, bezbedan i u celosti neinvazivan dijagnostički test pomoću kojeg se može proceniti stanje jetre i okolnih tkiva.

U suštini, ultrazvučni pregled jetre je deo ili vrsta ultrazvuka abdomena.

Lekari koriste ultrazvucni pregled jetre za skrining bolesti jetre.

Zahvaljujući ovom pregledu, koji je poznat i kao sonografija jetre, lekar specijalista može videti oblik, veličinu, boju, funkcionisanje i krvne sudove jetre u realnom vremenu.

Ova neinvanzivna dijagnostička procedura snima slike jetre i okolnih tkvia uživo koristeći visoko-frekventne ultrazvučne talase koji se odbijaju od jetre. Ovaj “eho” se, potom, pretvara u slike koje se obrađuju i prikazuju na ekranu računara.

Ukoliko postoji potreba da se uradi konkretno ultrazvučni pregled jetre (a ne celog abdomena), to može značiti da lekar želi da potvrdi ili isključi postojanje bolesti jetre.

Zapravo, to može biti preliminarni test za dalje i detaljnije preglede jetre, ako pacijent oseća određene simptome bolesti jetre.

Između ostalih, ti simptomi mogu biti žutica ili bol u gornjem desnom delu abdomena.

Sve u svemu, ultrazvučni pregled jetre je odličan alat za skrining za različita stanja jetre, kao što su masna jetra, hepatitis, rak jetre i/ili ciroza jetre.

Lekar takođe može preporučiti ultrazvučni pregled jetre ako osoba ima visoke vrednosti enzima jetre na rezultatima krvne slike.

Pored toga, ova dijagnostička procedura se može koristiti za pregled krvnih sudova koji snabdevaju jetru krvlju, kao i proveru toga da li je protok krvi ili cirkulacija u jetri normalna.

Kome je potreban ultrazvučni pregled jetre?

ultrazvuk jetre, ultrazvuk jetre priprema, svetla jetra na ultrazvuku, ultrazvucni pregled jetre, ultrazvuk abdomena - Dr Nestorov 2
FOTO: Youtube/Printscreen/Medmastery/Ilustracija

Kao što smo rekli, ultrazvuk jetre je deo ultrazvučnog pregleda kompletnog abdomena.

Međutim, ako vaš izabrani lekar posumnja na bolest jetre, on može naručiti da se uradi, kao preliminarni test, ultrazvučni pregled jetre.

Prema tome, ultrazvučni pregled jetre je potreban svakome ko ima simptome bolesti jetre.

Između ostalih, to mogu biti žutica (žute beonjače i žuta boja kože), taman urin, svetla stolica, oticanje nogu i članaka, konstantni umor, bolovi i otoci u stomaku, povraćanje i mučnina, i slično.

Takođe, lekar može preporučiti ultrazvuk jetre ako se na krvnim analizama pokažu visoke vrednosti jetrenih enzima (AST i ALT), čak i ako osoba ne pokazuje bilo kakve simptome.

Naravno, ultrazvučni pregled jetre se može obaviti i iz preventivnih razloga.

Ova dijagnostička procedura može pružiti mnogo informacija o stanju jetre, uključujući njen oblik, veličinu, boju i krutost.

Ultrazvuk jetre može pokazati znake i simptome nagomilavanja masti u jetri (steatoza jetre, koja je najčešće nealkoholna masna jetra). Tada će se u najvećem broju slučajeva prikazati svetla jetra na ultrazvuku.

Pored toga, putem ultrazvučnog pregleda jetre mogu se pokazati i simptomi upale i otoka jetre (hepatitis), kao i da li postoji ožiljno tkivo (fibroza ili ciroza).

Steatoza jetre, hepatitis, fibroza i ciroza jetre su glavne faze hronične bolesti jetre.

Ultrazvuk takođe može pokazati lezije na jetri, abnormalne mrlje ili izrasline na jetri.

Procenjujući protok krvi kroz jetru, ova dijagnostička procedura može pokazati i to koliko su tkiva jetre zdrava i kruta.

Koja stanja može dijagnostikovati ultrazvuk jetre?

Ultrazvuk jetre može biti ključan u dijagnostikovanju mnogih oboljenja jetre.

Iako nije uvek dovoljan sâm po sebi da se postavi konačna dijagnoza, ovaj pregled može biti od esencijalnog značaja da se dijagnoza usmeri u pravom smeru.

To dalje znači da će nekada, nakon ultrazvučnog pregleda jetre, možda biti potrebni dalji testovi kako bi se ispratili rezultati ultrazvuka i utvrdila tačna vrsta bolesti jetre.

Možda će čak biti potrebna i biopsija (uzimanje dela tkiva jetre) kako bi se ispitala lezija ili mrlja koja je pronađena na ultrazvuku jetre i potvrdilo o čemu se tačno radi.

Inače “bolest jetre“ je opšti termin koji se odnosi na grupu stanja koja pogađaju jetru.

Ova stanja mogu imati različite uzroke i simptome, ali sva mogu narušiti funkcionisanje jetre i uticati na opšte zdravlje i blagostanje.

Ultrazvučni pregled jetre može pomoći u dijagnostikovanju sledečih stanja:

  • Stadijumi hronične bolesti jetre. Steatoza (masna jetra), hepatitis (upala jetre) i fibroza, odnosno ciroza jetre.
  • Lezije na jetri. Ciste jetre, hemangiom jetre (benigni tumor jetre), rak jetre.
  • Vaskularna oboljenja jetre. Ishemija, Bad-Kijarijev sindrom (tromboza velikih hepatičkih vena), portalna hipertenzija (povećanje krvnog pritiska unutar portalnog venskog sistema).
  • Druga stanja koja utiču na stanje jetre. Ascites (najčešće posledica ciroze jetre), holecistitis (zapaljenje žučne kese), holedoholitijaza (prisustvo kamenca u glavnom žučnom kanalu – žučovodu)

Koje su vrste ultrazvuka jetre?

Postoje četiri vrste ili tipa ultrazvučnog pregleda jetre.

To su standardni ultrazvuk jetre, vaskularni ultrazvučni pregled jetre (kolor dopler jetre), ultrazvučna elastografija jetre (tranzijentna elastografija) i kontrastni ultrazvuk.

1) Standardni ultrazvuk jetre

Standardni ultrazvuk jetre je modifikovani abdominalni ultrazvučni pregled ovog organa.

Lekari ga ponekad nazivaju ultrazvukom gornjeg desnog kvadranta. Gornji desni kvadrant abdomena obuhvata jetru, žučnu kesu, žučne kanale, desni bubreg i deo pankreasa.

Fokus kod ove vrste ultrazvuka je jetra, dok drugi navedeni organi mogu biti povezani sa stanjem jetre.

Zapravo, jetra, žučna kesa, desni bubreg i pankreas su povezani žučnim kanalima i deo su tzv. bilijarnog sistema, koji obezbeđuje žuč digestivnom traktu.

2) Vaskularni ultrazvučni pregled jetre

Vaskularni ultrazvučni pregled jetre posebno posmatra krvne sudove koji prolaze kroz jetru.

Ova vrsta ultrazvuka jetre se koristi kako bi lekari procenili protok krvi kroz jetru.

Takođe se naziva i dupleks ultrazvuk jer kombinuje standardne ultrazvučne slike jetre sa kolor dopler metodom koja beleži brzinu i smer krvnih zrnaca.

Doplerov ultrazvuk funkcioniše tako što se ultrazvučni visoko-frekventni talasi odbijaju od crvenih krvnih zrnaca koja teku kroz krvne sudove.

3) Ultrazvučna elastografija jetre

Ultrazvučna elastografija jetre (tranzijentna elastografija) je posebna vrsta ultrazvuka koja procenjuje krutost ili fibrozu u jetri.

Fibroza jetre potiče od ožiljnog tkiva. Previše ožiljnog tkiva ili fibroze u jetri može ukazivati na postojanje ciroze jetre.

S druge strane, ako ne postoji mnogo ožiljnog tkiva, to može ukazivati na hronično oboljenje jetre koja vremenom može dovesti do ciroze.

Kod ovog pregleda jetre se koristi posebna sonda ili transduktor koji meri koliko brzo vibracije putuju kroz jetru. Veća brzina ukazuje na veću krutost jetre, odnosno na fibrozu.

4) Kontrastni ultrazvuk

Kontrastni ultrazvučni pregled jetre lekar može zatražiti kako bi video jasnije slike lezija koje su se prikazale na standardnom utlrazvuku jetre.

Kontrast olakšava uočavanje i identifikaciju ovih lezija.

Kontrastno sredstvo na ovom pregledu nije boja, već su u pitanju sićušni mehurići gasa koji reflektuju sonografske talase.

Lekar će ove mehuriće gasa ubrizgati u venu pre testa, a zatim će oni putovati do jetre krvotokom koji će se dalje videti na ultrazvuku.

Da li postoji i kako izgleda priprema za ultrazvuk jetre?

Generalno posmatrano, ne postoji bilo kakva posebna priprema za ultrazvuk jetre.

Međutim, kada je to moguće, lekar pacijenta može zamoliti da posti, odnosno da se uzdrži od hrane šest do 12 sati pre ultrazvučnog pregleda jetre.

Dakle, u ovom periodu ne bi trebalo ništa da se jede.

Svrha ovog posta pre ultrazvuka je da se isprazni digestivni sistem, tako da hrana i gasovi ne ometaju ultrazvučne talase.

Sem toga, neunošenje hrane pre ultrazvuka jetre pomaže u širenju žučne kese, koja takođe može biti deo ove dijagnostičke procedure.

Kada je u pitanju ultrazvuk jetre priprema, ljudi često žele da znaju da li smeju da piju vodu pre ovog dijagnostičkog testa.

Ovo je individualna stvar i zavisi od pacijenta do pacijenta.

U najvećem broju slučajeva, dozvoljeno je piti vodu pre ovog pregleda.

Međutim, u nekim slučajevima, lekar može zamoliti pacijenta da izbegava unos vode samo nekoliko sati pre pregleda.

U drugim okolnostima, kao što je ultrazvuk bešike i urotrakta, unos vode i puna bešika korisni su za ovaj pregled.

Imajući u vidu da je ultrazvučni pregled jetre bezbedan i neinvanzivan, ultrazvuk jetre priprema ne zahteva da se prethodno piju lekovi protiv bolova ili da se pacijent uvodi u stanje anestezije.

Ultrazvuk jetre obično ne traje duže od 10-15 minuta.

Pacijent ne treba da prekida ili obustavlja svoju redovnu terapiju pre pregleda.

Kako se obavlja ultrazvučni pregled jetre?

ultrazvuk jetre, ultrazvuk jetre priprema, svetla jetra na ultrazvuku, ultrazvucni pregled jetre, ultrazvuk abdomena - Dr Nestorov 3
FOTO: Youtube/Printscreen/Yale Radiology and Biomedical Imaging
/Ilustracija

Ultrazvučni pregled jetre se obavlja tako što će pacijent ležati na leđima na posebnom stolu za pregled.

Ultrazvučna oprema uključuje kompjutersku konzolu sa ekranom i transduktorski štapić (sondu) pričvršćen kablom.

Transduktor je vrsta uređaja koji prenositi nečujne ultrazvučne talase visokih frekvencija do jetre.

Lekar će naneti providni gel na stomak, sa akcentom na različita mesta oko gornjeg desnog segmenta abdomena.

Ovo pomaže u obezbeđivanju glatkog i besprekornog kontakta između transduktora i vaše kože.

Zatim će lekar pomerati ultrazvučnu sondu po stomaku, nanoseći blagi pritisak, kako bi dobijene slike bile jasnije, detaljnije i što je moguće preciznije.

Dok se pomera, transduktor šalje i prikazuje slike jetre i povezanih organa uživo, u realnom vremenu, na ekranu računara.

Pored slika i statičnih snimaka, lekar može ponekad napraviti i kratke video zapise onoga što vidi tokom ultrazvučnog pregleda jetre.

Lekar može zamoliti pacijenta da promeni položaj, udahne duboko ili da zadrži dah ako mu je potrebna jasnija slika ili kako bi video delove jetre ispod rebara.

U zavisnosti od rezultata ultrazvukka jetre, lekar može predložiti dodatne korake i testove, poput vaskularnog (Doplerovog) ultrazvuka, elastografije ili pojačanja kontrasta.

Obično lekar može preduzeti ove dodatne korake tokom istog pregleda.

Nakon što se ultrazvuk jetre završi, lekar će proveriti dobijene slike.

On može znake bolesti jetre (atipični ili abnormalni rezultati):

  • Upalu jetre, kao znak hepatitisa
  • Nakupljanje lipida u jetri, što povezano sa masnom bolešću jetre
  • Mase ili lezije, koje mogu ukazivati na rak jetre
  • Ukočenost jetre, što može biti znak fibroze ili ciroze

Da li postoje i koji su rizici ultrazvučnog pregleda jetre?

Ultrazvuk jetre je neinvazivna, bezbolna i bezbedna dijagnostička procedura, što znači da nema neželjenih efekata i rizika povezanih sa ovim pregledom.

Ovaj pregled ne uključuje izlaganje zračenju ili ulazak stranih materija u telo pacijenta.

Čak je i kontrastno sredstvo, u slučaju kontrastnog ultrazvuka, bezopasno. To nije boja, već gas, što znači da ne postoji rizik od izazivanja alergijske reakcije.

Ultrazvuk jetre je takođe najbrži dostupni test snimanja, što ga čini praktičnim izborom.

Jedini, uslovno rečeno, “rizik” je taj da se ponekad neće prikazati jasne slike tokom ultrazvučnog pregleda jetre. Međutim, ovo se dešava izuzetno retko, gotovo nikada.

To je zato što u vrlo retkim slučajevima u telu pacijenta može postojati nešto što blokira ultrazvučne talase. Recimo, to mogu biti crevni gasovi, masno tkivo ili kalcifikacija jetre.

Nakon pregleda, pacijent se može vratiti svojim redovnim i uobičajenim aktivnostima.

Da li je ultrazvuk jetre precizan i tačan?

Ultrazvuk jetre je veoma koristan alat u identifikaciji određenih vrsta bolesti jetre. Često je ovaj pregled prvi test koji će lekar naručiti ako posumnja na bolest jetre.

Međutim, ultrazvučni pregled jetre nije definitivno ili konačno dijagnostičko sredstvo.

Vaš lekar će najverovatnije naručiti dodatne preglede, poput biopsije jetre, kako bi dalje procenio zdravlje vaše jetre.

Zapravo, ultrazvučni pregled jetre ima umerenu dijagnostičku tačnost.

Međutim, novija istraživanja pokazuju da ova procedura može precizno otkriti i detektovati masnu bolest jetre.

Dakle, uvek imajte na umu da je ultrazvučni pregled jetre obično prvi test koji će lekar koristiti za skrining problema sa jetrom.

To znači da ne morate da brinete o izuzetno malom riziku od neodgovarajućih ili neadekvatnih rezultata.

Šta god da pokažu rezultati, lekar će verovatno predložiti da se nakon toga urade drugi testovi.

To je neophodno u slučaju da lekar želi da sazna više o vašem stanju ili simptomima ako su oni dalje, nakon ultrazuka, nedovoljno objašnjivi.

Ultrazvuk jetre i tumačenje rezultata ovog pregleda

Ultrazvuk jetre može pokazati normalne (tipične) rezultate i abnormalne (atipične) rezultate.

Normalna jetra na ultrazvuku ima određenu očekivanu veličinu, oblik i boju (nijansa sive).

Lekar može da izmeri veličinu i nijansu jetre u odnosu na druga tkiva obližnje organe kako bi ih uporedio.

Površina i tekstura jetre treba da bude glatka i mekana, ne grudvasta ili gruba.

Izbočine ili mrlje na površini jetre mogu ukazivati na ciste ili čvrste mase.

Lekar takođe može tražiti uvećane (proširene) krvne sudove ili žučne kanale, ali i videti da li postoje znaci upale jetre i/ili žučne kese, kao i kamena u žučnoj kesi.

Uvećana ili smanjena jetra ukazuje na bolest jetre.

Grubasta površina jetre ukazuje na ožiljke (fibrozu ili cirozu) ili tumore. Neke lezije na jetri su normalne, ali ne bi trebalo da ih bude previše.

Pojedini atipični nalazi uključuju:

  • Masne naslage u jetri, što može ukazivati na masnu bolest jetre.
  • Ožiljke ili otvrdnjavanje/krutost jetre, što može ukazivati na fibrozu i/ili cirozu.
  • Mase ili lezije, što može ukazivati na infekciju ili rak.
  • Znake hepatitisa, kao što je upala jetre.

Na osnovu rezultata ultrazvuka, lekar može potražiti područja koja izgledaju svetlije (svetla jetra na ultrazvuku)

Šta znači svetla jetra na ultrazvuku?

Svetla jetra na ultrazvuku (kao i tamna boja jetra na ovom pregledu) ukazuje na teksturu tkiva.

U slučaju da su rezultati pokazali da je svetla jetra na ultrazvuku, to je najčešće znak masne bolesti jetre.

Potpuno je normalnog da jetra sadrži određenu količinu masti.

Ali, ako se masti u jetri akumuliraju, čineći više od 5 do 10 odsto celokupnog tkiva jetre, onda govorimo o stanju koje se zove masna jetra.

Ona je uvećana i kod nje preovladava žuta nijansa, zbog čega se prikazuje svetla jetra na ultrazvuku.

Svetla jetra na ultrazvuku, odnosno problem masne jetre je usko povezan sa stanjima kao što su gojaznost, metabolički sindrom, dijabetes tipa 2, kao i insulinska rezistencija.

S druge strane, ako je ultrazvuk ukazao na postojanje upale jetre, onda će boja jetre biti tamnija, a tekstura gušća u poređenju sa masnom jetrom.

Šta znače atipični (abnormalni) rezultati ultrazvuka jetre?

Za početak – rezultate ultrazvuka jetre ne treba poistovećivati sa konačnom dijagnozom.

Rezultati dobijeni ovim pregledom mogu biti indikator ili ukazivati na određeno stanje, ali ne i definitivna dijagnoza.

Prema tome, dijagnoza koju osoba sa atipičnim nalazima na ultrazvuku jetre može dobiti zavisiće od nalaza.

U nekim slučajevima, osobi mogu biti potrebni dodatni testovi.

Kao što smo ranije naveli, lekar može naručiti biopsiju jetre kako bi testirali da li je izraslina ili lezija na jetri, koja se prikazala na ultrazvuku, znak raka ovog organa.

S druge strane, ponekad i sâm ultrazvuk jetre može dijagnostikovati tačan problem. Recimo, ultrazvučni pregled jetre može dijagnostikovasti masnu bolest jetre.

Ili, ako osoba ima bol u žučnoj kesi ili se na ultrazvuku prikaže kamen u žučnoj kesi, to može biti znak da se ovaj organ treba hirurški ukloniti.

Kada su u pitanu atipični rezultati, ultrazvučni pregled jetre može ukazati na strukturne promene koje su u skladu sa prisustvom određenih stanja, uključujući, ali se ne ograničavajući na:

  • Različite vrste hepatitisa, kao što je virusni hepatitis
  • Fibrozu ili cirozu jetre
  • Nealkoholnu masnu bolest jetre
  • Oštećenja jetre povezana sa alkoholom
  • Oštećenja jetre povezana sa trudnoćom, kao što su holestaza ili holangitis
  • Kamen u žučnoj kesi
  • Rak jetre
  • Infekcije
  • Hemangiom ili benigni tumor na jetri koji je napravljen je od uvećanih krvnih sudova.

Često će lekari morati da koriste niz dijagnostičkih alata kako bi definitivno utvrdili razlog za ove promene.

Ovaj proces može uključivati medicinsku istoriju, fizički pregled, analize krvi i potencijalno biopsiju.

Gde obaviti kvalitetan i detaljan ultrazvuk jetre?

ultrazvuk jetre, ultrazvuk jetre priprema, svetla jetra na ultrazvuku, ultrazvucni pregled jetre, ultrazvuk abdomena - Dr Nestorov 4

Lekarska ordinacija “Dr Nestorov” u Beogradu već dugi niz godina profesionalno i sa velikim stepenom pouzdanosti i preciznosti obavlja ultrazvuk jetre i okolnih tkiva.

U sklopu ultrazvučnog pregleda jetre, naš tim iskusnih lekara obavlja kompletni ultrazvučni pregled abdomena.

To znači da su ovim dijagnostičkim pregledom obuhvaćeni i drugi organi u stomaku, kao što su žučna kesa, pankreas, abdominalna aorta, bubrezi, nadbubrežne žlezde, mokraćna bešika, prostata i slično.

Ultrazvučni pregled jetre u našoj ordinaciji traje između 10 i 15 minuta, potpuno je bezbolan, bezbedan po pacijenta i neinvazivan.

Saznajte i koja je cena ultrazvuka jetre (i celog abdomena) u našoj ordinaciji OVDE.

Pacijent se može pouzdati u kvalitetan, temeljan i prijatan pregled koji sprovodi naš iskusni radiolog.

Nakon završenog ultrazvuka jetre, svaki pacijent dobija stručno i detaljno objašnjenje svog stanja, uz dalje korake i savete koje treba preduzeti.

Svaki naš pacijent dobija i poseban popusta na ultrazvuk jetre, ako odluči da ovaj pregled obavi u sklopi sledećih paketa:

Mi želimo da svaki naš pacijent bude zdrav.

Zato, pored dijagnoze, pacijentima dajemo i detaljna uputstva i preporuke koje bi trebalo slediti, kako bi se u celosti zacelila jetra, u slučajevima kada je to moguće.

Jetra je jedan od najvažnijih organa u našem telu čija je glavna funkcija čišćenje organizma od toksina. Kada ona ne funkcioniše optimalno, to se može negativno odraziti na celokupno zdravlje i blagostanje.

Zato, ako čuvate jetru, znajte da čuvate i svoje zdravlje,

Zakažite ultrazvučni pregled jetre već sada u lekarskoj ordinaciji “Dr Nestorov”, a u svakom trenutku nas možete pozvati za besplatne konsultacije.

Hi, How Can We Help You?