Za temeljan pregled krvnih sudova, lekari specijalisti koriste jednu modernu tehnologiju koja je deo ultrazvučne medicinske aparature – dopler krvnih sudova.
U suštini, dopler arterija i vena predstavlja jedan od najsavremenijih pristupa za snimanje krvnih sudova koristeći zvučne talase, kako bi se utvrdilo postoje li određene iregularnosti u cirkulaciji i protoku krvi, odnosno kako bi se detektovali određeni srčani ili drugi problemi sa krvnim sudovima (kardiovaskularni problemi).
Dopler ultrazvuk krvnih sudova može detektovati krvne ugruške, sužene arterije i druge probleme koji mogu uticati na protok krvi u srcu, nogama, rukama, vratu i abdomenu.
Svaki pregled u ultrasonografiji gotovo da se ne može danas zamisliti bez primene doplera, odnosno Doplerovog efekta.
———————————————————————————————————————————————————————-
Šta je dopler krvnih sudova?
Dopler krvnih sudova (dopler ultrazvuk krvnih sudova) je vrsta ultrazvučna tehnologije, odnosno ultrazvučnog testa koji koristi zvučne talase za ispitivanje protoka krvi u mnogim delovima tela, uključujući mnoge organe, vrat, ruke i noge.
Snimanje krvnih sudova uz dopler ultrazvuk može da pregleda arterije (krvne sudove koji prenose krv bogatu kiseonikom iz srca i pluća do ostalih delova tela) i vene (krvne sudove koji prenose krv iz svih delova tela nazad u srce i pluća za više kiseonika).
Dopler ultrazvučni pregled funkcioniše tako što odbija zvučne talase od crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) koji prolaze kroz krvne sudove. Tačnije, dopler ultrazvučni uređaj meri “eho” koji se odbija od ćelija.
Ćelije koje se udaljavaju od zvučnih talasa prave drugačije odjeke u poređenju sa ćelijama koje se približavaju zvučnim talasima.
Ova pojava se zove Doplerov efekat, nazvan po austrijskom matematičaru i fizičaru Kristijanu Andreasu Dopleru koji je utvrdio da “uočena frekvencija talasa zavisi od relativne brzine izvora i posmatrača”.
Dopler pregled može proveriti stanje krvnih sudova koje utiče na količinu, brzinu i smer protoka krvi (cirkulacije) u različitim delovima vašeg tela.
Na primer, može se raditi dopler krvnih sudova nogu, dopler krvnih sudova ruku, kolor dopler krvnih sudova vrata i slično.
Podaci dobijeni prilikom snimanja krvnih sudova na ovaj način pružaju informacije o:
- Cirkulaciji, kao što je brzo ili sporo kretanje krvi.
- Tome da li nešto zaustavlja ili otežava krvotok.
- Tome da li krv ide u pogrešnom pravcu ili se nakuplja u krvnom sudu.
Snimanje krvnih sudova na ovaj način može efikasno pomoći u pronalaženju suženih arterija, krvnih ugrušaka i drugih stanja, kao što su:
- Loše funkcionisanje zalistaka u venama nogu, što može dovesti do akumulacije krvi ili drugih tečnosti u nogama, poznato kao venska insuficijencija.
- Defekti srčanih zalistaka i urođene srčane bolesti.
- Blokirana arterija, koja se naziva arterijska okluzija ili okluzivna bolest perifernih arterija
- Smanjena cirkulacija krvi u nogama, što se naziva bolest perifernih arterija.
- Abnormalno proširenje krvnih sudova, poznato kao aneurizma.
- Suženje arterije na vratu, nazvano stenoza karotidne arterije.
Koje su vrste dopler ultrazvučnih testova?
Postoje različite vrste dopler ultrazvučnih testova koji se mogu koristiti za prikupljanje različitih informacija. Oni uključuju:
- Kolor dopler. Ovaj ultrazvučni test koristi računar da promeni merenja zvučnih talasa u različite boje. Boje pokazuju brzinu i pravac krvotoka.
- Power dopler. Ovo je, zapravo, noviji tip kolor doplera ili doplera u boji. U odnosu na običan, standardni kolor dopler, power dopler može pokazati mnogo manje krvne sudove i sporiji protok krvi. Ali, power dopler ne može da pokaže pravac krvotoka.
- Spektralni dopler. Ovaj ultrazvučni test prikazuje informacije o protoku krvi u grafikonu. Spektralni dopler može pokazati koliko je krvnih sudova blokirano. Postoje dve vrste spektralnog dopler ultrazvuka. Prvo, to je dopler „pulsnog talasa“ koji može pokazati gde krv teče različitim brzinama, ali ne može da snimi krv koja teče velikom brzinom. I drugo, dopler „neprekidnog talasa“ koji može da zabeleži veoma brz protok krvi, ali ne može da pokaže tačnu lokaciju u krvnom sudu.
- Dupleks dopler. Ovaj test koristi standardni ultrazvuk za snimanje slika koje pokazuju protok krvi. Zatim kompjuter pretvara slike u grafikon, kao u spektralnom dopleru.
- Transkranijalni dopler. U pitanju je ultrazvučni test koji ispituje protok krvi u mozgu, kako bi se otkrili moždani udari i subarahnoidalna krvarenja.
Između ostalog, neki od drugih naziva za dopler krvnih sudova su i dopler ultrazvuk krvnih sudova, vaskularni ultrazvuk i slično.
Za šta se koristi dopler krvnih sudova?
Pregled doplerom je u potpunosti bezbolan i neinvanzivan ultrazvučni test.
Dopler ultrazvučni testovi se koriste za dijagnostikovanje problema koji utiču na protok krvi u mnogim delovima tela, uključujući:
- Srce. Dopler ultrazvuk je deo ehokardiograma (ehokolordopler srca), a to je test koji pokazuje veličinu i oblik srca i koliko se “dobro pumpa krv”. Ovaj test može pomoći u dijagnostifikovanju mnogih srčanih stanja, uključujući sužene i začepljene arterije, aneurizmu, bolesti srčanih zalistaka, urođene srčane mane, odnosno strukturalne probleme u srcu od rođenja.
- Ruke i noge. Dopler krvnih sudova nogu i ruku može da proveri stanja koji smanjuju protok krvi, uključujući duboku vensku trombozu, perifernu arterijsku bolest (uske/sužene, ili blokirane arterije), proširene vene (oštećenje zalistaka u venama).
- Vrat i mozak. Ultrazvučni test može detektovati stanja koji utiču na protok krvi u mozak i izazivaju moždani udar. To uključuje sužene arterije i krvne ugruške u vratu (bolest karotidnih arterija), kao i sužene arterije u mozgu.
- Stomak (abdomen). Dopler ultrazvuk se može koristiti za proveru protoka krvi u organima u abdominalnoj regiji, kao i za detekciju aneurizme.
- Novi organ posle operacije transplantacije. Dopler ultrazvuk krvnih sudova može pokazati da li krv normalno teče kroz novi organ.
Dopler ultrazvučni pregled takođe može pomoći u dijagnostici tumora krvnih sudova i problema sa strukturom krvnih sudova sa kojima je osoba rođena.
Tokom trudnoće, dopler ultrazvuk se koristi ako postoji zabrinutost za protok krvi između trudnice nerođene bebe. Slično tome, dopler ultrazvučni pregled može proveriti protok krvi kod bebe.
Kome je potreban dopler krvnih sudova?
Za početak, veoma je bitno biti otvoren i iskren sa izabranim lekarom. Drugim rečima, važno je lekaru reći ako su prisutni bilo kakvi simptomi, naznake, signali ili smetnje u protoku krvi, na osnovu čega će lekar odlučiti da li je potrebno raditi dopler arterija i vena.
Prema tome, snimanje krvnih sudova dopler ultrazvukom, među kojima su se istakli kao najrelevantniji kolor dopler krvnih sudova nogu i kolor dopler krvnih sudova vrata, preporučuje se ljudima koji imaju simptome abnormalnog protoka krvi.
Između ostalih, ovi simptomi uključuju visok krvni pritisak, ubrzani rad srca, bolove u grudima, brz zamor, nesvesticu i slično.
Ovi simptomi će zavisiti od dela tela koji je zahvaćen, kao i od uzroka abnormalnog protoka krvi.
Dopler ultrazvučni pregled arterija i vena će vam biti potreban u sledećim slučajevima:
- Ako imate visok rizik od moždanog udara ili ste već doživeli moždani udar, ili prolazni ishemijski napad (moždani udar koji traje nekoliko minuta). Dopler ultrazvuk mozga (transkranijalni dopler) može dijagnostifikovati uzrok moždanog udara i/ili pomoći u proceni rizika od moždanog udara u budućnosti;
- Ako ste imali oštećenje ili povredu krvnih sudova;
- Ako imate visok krvni pritisak uzrokovan blokiranim arterijama u bubrezima;
- Ako se lečite od zdravstvenog stanja koje utiče na cirkulaciju, odnosno protok krvi. U tom smislu, dopler ultrazvuk može pokazati koliko su ta terapija ili tretman efikasni.
- Ako ste trudni. Dopler ultrazvuk će vam najverovatnije biti potreban ako je vaša nerođena beba manja u odnosu na uobičajenu veličinu za datu fazu trudnoće. Slično tome, ovaj test će vam možda biti neophodan ako imate određenih zdravstvenih problema, kao što je preeklampsija (visok krvni pritisak u trudnoći) ili bolest/anemiju srpastih ćelija (genetsko stanje kod kojeg crvena krvna zrnca postaju kruta i lepljiva, pri čemu menjaju formu – od oblika diska do oblika srca ili polumeseca).
Takođe, dopler pregled se preporučuje ljudima koji često imaju vrtoglavicu, privremeni gubitak svesti ili nespretnost prilikom hodanja.
U slučaju da pacijent ima povišene nivoe holesterola i triglicerida, ili je u pitanju osoba sa dijabetesom, kao i osoba koja je hronični pušač, i tada se preporučuje da se uradi dopler ultrazvučni test.
Preventivno je jako važno uraditi dopler ultrazvučne preglede, ako u porodici pacijenta već postoje slučajevi srčanog i/ili moždanog udara.
Kako se obavlja dopler ultrazvuk krvnih sudova?
Dopler krvnih sudova radi lekar specijalista, kardio-sonografer, koji ima posebnu obuku za utlrazvučne preglede.
U pitanju je, kao što smo već istakli, neinvanzivna, bezbolna procedura koja pacijenta ne izlaže štetnoj radijaciji.
Takođe, ne postoje rizici povezani sa doplerom krvnih sudova, i većina ljudi ne oseća bilo kakvu nelagodnost tokom procedure.
U proseku, doppler krvnih sudova traje između 30 i 60 minuta.
Dopler pregled krvnih sudova se može uraditi na različite načine u zavisnosti od dela tela koji se ispituje.
Ali, većina dopler ultrazvučnih pregleda obavlja se na sledeći način:
- Neophodno je skinuti odeću i nakit sa dela tela gde će se pregled obaviti. Nije neophodno skinuti naočare, kontakt sočiva, protezu ili slušni apparat tokom pregleda;
- Dopler pregled se obavlja u ležećem položaju pacijenta;
- Lekar specijalista će na kožu naneti poseban gel rastvorljiv u vodi, putem uređaja koji se zove transduktor koji usmerava visoko-frekventne zvučne talase u arterije ili vene koje se ispituju;
- Uloga gela je poboljšanje providljivosti ultrazvučnih talasa, kao i uklanjanje vazduha između kože i sonde;
- Ovaj uređaj šalje zvučne talase u telo, ali ih pacijent ne može osetiti;
- Zvučni talasi se odbijaju od crvenih krvnih zrnaca u krvotoku;
- Slike krvnih sudova se stvaraju kada se sonda pritisne na kožu i pomera duž ruke, noge, vrata ili drugog zahvaćene regije. Transduktor šalje zvučne talase kroz kožu i druga telesna tkiva do krvnih sudova.
- Zvučni talasi odjekuju od krvnih sudova i šalju informacije kompjuteru da bi se obradile i snimile.
- Kompjuter će proizvesti grafikone ili slike koje prikazuju protok krvi kroz arterije i vene.
- Transduktor može biti pomeren u različite regije tela radi poređenja.
- Možda ćete čuti određeni šum dok dopler ultrazvuk uređaj hvata odjeke i pretvara ih u slike ili grafikone na ekranu računara.
- Kada se dopler snimanje krvnih sudova okonča, lekar će obrisati gel sa vašeg tela.
U zavisnosti od stanja pacijenta i njegovih simptoma, lekar specijalista nakon pregleda može zamoliti pacijenta da uradi određene lagane vežbe.
Isto tako, ne postoje nikakve posebne procedure nakon pregleda, već pacijent može slobodno da nastavi sa svojim redovnim aktivnostima.
Da li postoji posebna priprema za ovakvo snimanje krvnih sudova?
Pripreme za dopler pregled zavise od toga koji deo tela se pregleda.
U suštini, za ovakvo snimanje krvnih sudova, vaš izabarni lekar će vam reći da li treba da se pripremtie i šta treba da radite.
Poželjno je i preporčljivo da pre ovog pregleda:
- Ne jedete ništa nekoliko sati;
- Prestanete da pušite ili koristite proizvode koji sadrže nikotin dva ili više časova. To je zato što nikotin uzrokuje suženje krvnih sudova, što bi moglo da utiče na promenu rezultata.
Koliko i da li je dopler krvnih sudova nogu i dopler krvnih sudova vrata opasan?
Dopler krvnih sudova nogu, kao i dopler krvnih sudova vrata (ali i generalno dopler svih krvnih sudova) su bezopasni pregledi koji nisu povezani sa bilo kakvim zdravstvenim rizicima.
Dopler ultrazvuk ne koristi jonizujuće zračenje, što ga čini bezbednijim od rendgenskog zračenja.
Zato je, recimo, dopler ultrazvuk najčešće korišćena metoda za pregled nerođene bebe tokom trudnoće.
Sve u svemu, ne postoje dokazani štetni biološki ili hemijski efekti ovakvog pregleda.
Veoma je važno da tokom ovog pregleda i pacijent i lekar budu strpljivi, kako bi se uvidelo pravo stanje krvnih sudova.
Šta znače rezultati doplera krvnih sudova?
Normalni rezultati doplera krvnih sudova pokazuju da ne postoje suženja ili blokade u arterijama i/ili venama. To takođe znači da je krvni pritisak u normalnim granicama.
Abnormalni obrasci krvotoka, uključujući sužavanje ili zatvaranje arterija, mogu ukazivati na:
- Blokadu u arterijama, što može biti posledica akumulacije holesterola.
- Krvne ugruške u veni ili arteriji.
- Slabu ili lošu cirkulaciju, koja može biti uzrokovana oštećenim krvnim sudovima.
- Vensku okluziju ili zatvaranje vene.
- Spastičnu arterijsku bolest, stanje u kome se arterije skupljaju usled stresa ili izlaganja hladnim temperaturama.
- Blokadu ili ugrušak u bajpas graftu.
Postoje, inače, faktori mogu ugroziti rezultate, što znači da će dopler pregled krvnih sudova morati da se uradi ponovo.
Ovi faktori uključuju:
- Pušenje u vremenskom periodu manjem od sat vremena pre obavljanja pregleda;
- Tešku gojaznost;
- Srčane aritmije ili nepravilan srčani rad;
- Postojeće kardiovaskularne bolesti.
Gde uraditi dopler ultrazvučni pregled krvnih sudova?
Lekarska ordinacija “Dr Nestorov” u Beogradu već dugi niz godina efikasno i bezbedno obavlja dopler krvnih sudova nogu, vrata, ruku i stomaka.
Zahvaljujući stručnosti i profesionalizmu naših lekara specijalista, stalno zaposlenih u najvećim državnim medicinskim institucijama (VMA, Klinički centar Srbije…) obavili smo više hiljada dopler ultrazvučnih pregleda, ukazujući pacijentima na postojanje potencijalnih kardiovaskularnih rizika.
Takođe, dopler testove krvnih sudova u velikom broju slučajeva radimo i preventivno, kako bismo pacijentima otklonili svaku sumnju.
Ne samo da se odlikujemo stručnošću i maksimalnom medicinskom brigom i pedantnošću, već u našoj ordinaciji za sve naše pacijente postoje i posebni kolor dopler krvnih sudova nogu popusti.
Kada je u pitanju dopler krvnih sudova Beograd, između ostalog, pacijentima su dostupni i specijalni popusti za:
- Ultrazvučni skrining celog tela,
- Potpuni skrining zdravlja,
- Kardiovaskularni skrining test,
- Sistematski pregled sa komplet sonografijom,
- Vaskularni dopler skrining,
- Kardiološki prelged sa kolor doplerom srca i EKG-om,
- Sistematski kardiološki pregled.
U osnovi zdravlja leži preventiva.
Ukoliko često imate vrtoglavice, bolove u grudima, nenadano lupanje srca, ili patite od visokog holesterola, pritiska, povišenih nivoa triglicerida ili bilo koje druge kardiovaskularne smetnje ili tegobe – ne čekajte dok ne bude kasno.
Već sada možete kontaktirati sa nama i zakazati dopler pregled krvnih sudova Beograd u lekarskoj ordinaciji “Dr Nestorov”, i preduprediti svaki mogući neželjeni ishod.
Budite slobodni da nas pozovete ako vas zanima i koja je kolor dopler krvnih sudova cena.
Ako niste u mogućnosti da kontaktirate sa nama u toku radnog vremena, na raspolaganju vam je online zakazivanje pregleda.