• Braće Jerković 123A | Beograd
  • Radno vreme: Radnim danima 9-20h | Subota 9-14h | Nedelja ZATVORENO

100% Profesionalni

Etičnost i odgovornost

Stručno osoblje

Naš tim vrhinskih lekara

Savetovalište

Zadovoljni pacijenti

Ultrazvuk dojki – Bezbolan i neinvazivan pregled koji mnogo otkriva

ultrazvuk dojki - Dr Nestorov

Ultrazvuk dojki je jedna neinvanzivna, bezbolna i neškodljiva dijagnostička procedura koju sprovodi lekar specijalista kako bi se dobili podaci o unutrašnjoj kompoziciji i stanju dojki, kao i podaci o strukturi pazušne jame.

Preporučljivo je da se UZ dojke radi preventivno, najmanje jednom do dva puta godišnje, jer se na ovaj način pouzdano može otkloniti sumnja na bilo kakve abnormalnosti ili eventualne probleme sa dojkama.

Pregled dojke ultrazvukom, kao moderan dijagnostički test, veoma često se koristi kada se određene promene u ovom području vide na mamografu ili kada se promene u tkivu osećaju, ali se ne vide na mamografu.


Šta je ultrazvuk dojki?

Ultrazvuk dojki predstavlja savremen, pristupačan pregled dojki, pri čemu se ovaj deo tela izlaže visoko-frekventnim zvučnim talasima. Zahvaljujući tome, dobija se kompletna slika unutrašnjosti dojki.

Ultrazvucni pregled dojki se ponekad naziva i sonografija, kao i skeniranje dojki. UZ dojke može lekaru pružiti mnogo relevantnih infomracija o zdravstvenom stanju dojke koji se mogu koristiti za dalju dijagnostiku ili medicinski tretman.

Pregled dojke ultrazvukom daje sliku o stanju dojke i pazušne jame u realnom vremenu.

ultrazvuk dojki Beograd, ultrazvuk dojki akcija, ultrazvuk dojke popusti - Dr Nestorov
FOTO: Youtube Printscreen/UPMC/Ilustracija

To znači da se na ovaj način mogu videti građa, struktura i pokreti unutrašnjih organa, ali se takođe prikazuje i cirkulacija krvi.

Bitno je naglasiti da ultrazvuk dojki ne podrazumeva zračenje, zbog čega se ovakav pregled dojki smatra jednim od najbezbednijih.

Ultrazvuk dojki sa velikom preciznošću pomaže u uočavanju i identifikaciji promena u tkivu dojke. Pregled dojki na ovaj način može detektovati veličinu, oblik, konzistenciju, stanje (čvrsto ili tečno) i lokalizaciju promene.

Na ovaj način se može uz visoki procenat sigurnosti odrediti da li je promena u tkivu dojke posledica malignih ili benignih procesa u telu.

Tačnije, UZ dojke može pokazati da li je promena (kvržica, čvorić, zadebljanje) na tkivu dojke cista ispunjena tečnošću (obično nije kancerogena) ili čvrsta masa (koja može biti kancerogena, ali su u ovom slučaju neophodna dalja testiranja).

Ultrazvucni pregled dojki takođe podrazumeva i pregled pazušnih jama, putem kojeg se može prikazati i stanje limfnih čvorova (da li su uvećani ili ne).

Ovo je od naročitog značaja za dalju dijagnostiku kada je u pitanju rak dojke.

Koja je razlika između UZ pregleda dojki, magnetne rezonance i mamografije?

Postoji više vrsta pregleda dojki koji se mogu sprovesti, bez obzira na to postoji li neko zadebljanje u predelu dojke, abnormalna promena ili ako treba da se uradi rutinski test.

Pored ultrazvučnog pregleda dojki, postoje još dve dijagnostičke procedure – magnetna rezonanca (MR) i mamogram (mamografija).

U čemu se sastoji razlika između ova tri pregleda dojki?

Kao što smo videli, ultrazvuk dojki (ultrasonografija ili samo sonografija) je bezbolna i neinvanzivna procedura. Tokom procedure se koriste zvučni talasi kako bi se vizuelizovala građa i meko tkivo unutar dojke.

UZ dojke je veoma efektivan po pitanju razlikovanja cisti (ispunjenih tečnošću) i čvrstih masa (tumora). Takođe, ovo je pouzdana metoda koja ukazuje na to da li se radi o nekancerogenoj (benignoj) i kancerogenoj (malignoj) promeni.

Međutim, ovakav pregled dojki nije dovoljan da se postavi konačna dijagnoza raka ili karcinoma dojke.

Upravo su zbog toga bitna i ostala dva tipa pregleda – mamogram/mamografija i magnetna rezonanca (MR).

Ova dva pregleda upotpunju patološki nalaz sa ultrazvučnog pregleda.

Mamografija/mamogram

Mamografija je metoda putem koje se u ranim fazama mogu detektovati i vizuelizovati mali tumori, izobličenja i mikrokalcifikacije (stvrdnute naslage ili depoziti kalcijuma).

To ponekad može ukazivati na karcinom dojke u ranim fazama, zbog čega se mamografija prvenstveno koristi za skrining dojke.

Za razliku od ultrazvuka dojki, kod mamografije je prisutna i određena doza zračenja, zbog čega se mamogrami ne preporučuju trudnicama.

Najčešće se mamografija primenjuje kod žena starijih od 40 godina.

U poređenju sa mamografom, ultrazvuk dojki ne može da pruži potpuni prikaz dojke na jednoj slici. Takođe, UZ dojke ne može da prodre u određene duboke oblasti unutar dojki, posebno u veoma velikim grudima.

Prema istraživanjima, mamografija je zlatni standard za skrining raka dojke. Dakle, ovo je jedini metod za koji se zna da smanjuje smrtnost od karcinoma dojke ranom detekcijom.

Kada se radi rutinski, mamografija može otkriti maligne (kancerogene) promene i izrasline do 3 godine pre nego što postanu primetne. Na taj način, mamografija podstiče ranu intervenciju i značajno povećava stopu izlečenja.

Magnetna rezonanca (MR) dojki

Magnetna rezonanca (MR) je metoda ili tehnika snimanja koja koristi jako magnetno polje i pulseve visoko-frekventnih radio talasa za kreiranje trodimenzionalnih (3D) detaljnih slika unutrašnjih struktura dojki.

Kao i ultrazvuk dojki, tako se MR dojke obično koristi za procenu opipljivih masa ili abnormalnosti detekotvanih na mamografu. Za razliku od ultrazvuka, MR dojki je mnogo osetljiviji u otkrivanju karcinoma dojke.

Drugim rečima, MR dojki može poslužiti kao dopuna, a ne kao zamena za UZ dojke, budući da MR pruža dopunske i dodatne informacije koje se ne mogu dobiti putem UZ dojki.

MI pregled dojke može pokazati da li se tumor na dojki proširio, odnosno da li je zahvatio okolna područja.

Nakon što se žene i izleče od raka dojke, ponekad može doći do recidiva (povratka) tumora.

Dok mamogram novi tumor može prikazati kao ožijak starog, MR vrlo jasno pravi razliku od novog tumora i ožiljka starog.

U jednom istaživanju učestvovalo je 529 žena sa većim rizikom od raka. Istraživanje je uporedilo sva tri metoda skrininga: mamografija, visoko-frekventni ultrazvuk dojki i MR.

MR je pokazao veću osetljivost (91 odsto), detektujući i preinvazivne karcinome u sluznici kanala dojke (poznati kao intraduktalni karcinom dojke ili rak stadijuma/faze 0) i invazivne karcinome.

Ovaj rezultat je uporediv sa ultrazvukom (40 odsto) i mamografom (33 odsto), kao i kombinacijom oba (49 odsto).

Kome je potreban ultrazvuk dojki?

Ultrazvuk dojki se može obaviti preventivno, ali postoje i situacije kada je neophodno uraditi pregled dojke ultrazvukom.

  • Ako je potreban dodatni pogled na određeno područje ili tkivo dojke koje je bilo abnormalno, nejasno ili je izgledalo drugačije od ostatka dojke na mamografu;
  • U slučaju postojanja zadebljanja, čvorića, kvržice u dojki ili bilo kog zapaljenja u tkviu dojke;
  • Ako postoji specifičan bol ili krvarenje iz bradavice;
  • U slučaju gustog tkiva dojki. Tada se, pored mamografije i MR, može uraditi i dopunski UZ dojke, u sklopu dijagnostikovanja raka dojke;
  • Ako je osoba mlađa od preporučenog uzrasta za mamografski pregled (dakle, mlađa od 40 godina);
  • U slučaju galaktoreje (proizvodnja mleka u dojkama van perioda laktacije);
  • U slučaju grudnih implanata, kada UZ može pokazati naznake rupture ili curenja;
  • U slučaju trudnoće i dojenja, budući da je UZ dojke bezbedniji pregled (po bebu) od mamografa, jer ne koristi zračenje.
  • Kod žena koje iz bilo kog razloga ne smeju da budu ozračene (npr. žene koje su već bile podvrgnute lečenju od karcinoma dojke).

Lekar može zatražiti i ultrazvuk dojki tokom biopsije, kako bi bio siguran da uzima uzorak tkiva sa pravog mesta.

Patolog onda može da pogleda tkivo pod mikroskopom da bi dijagnostikovao ili isključio postojanje karcinoma dojke.

U suštini, ultrazvuk dojke se najčešće radi da bi se utvrdilo da li je problem koji je otkriven mamografom ili fizičkim pregledom dojke cista ispunjena tečnošću (nekancerogena masa) ili čvrst tumor.

Pregled dojke ultrazvukom se ne koristi za skrining raka dojke.

To je zato što UZ dojke može propustiti neke rane znake raka.

Primer ranih znakova koji se možda neće pojaviti na ultrazvuku su sitne naslage kalcijuma (pomenute mikrokalcifikacije).

Preporučuje se da sve žene koje su navršile 25 godina treba da odu na UZ dojke jednom godišnje, iz preventivnih razloga.

Ova preporuka se naročito odnosi na žene koje koriste pilule za kontracepciju.

Ultrazvuk dojki je poželjna preventivna dijagnostička procedura za sve žene mlađe od 40 godina, kako bi na vreme mogle da se detektuju promene u tkivu dojki.

Kako se ultrazvucni pregled dojke obavlja?

Ultrazvuk dojki se obavlja pomoću jednog ručnog instrumenta koji se naziva transduktor (sonda ultrazvučnog aparata).

Prvo se gel stavlja na kožu dojki i ispod pazuha, a zatim lekar specijalista pomera laganim kružnim pokretima transduktor preko područja kože na koji je stavljen gel.

Transduktor koristi, tj. emituje visoko-frekventne zvučne talase i hvata “eho”, dok se talasi odbijaju od telesnih tkiva dublje ispod kože.

Ovi odjeci se, potom, pretvaraju u sliku na ekranu računara.

Ultrazvucni pregled dojki je sâma po sebi bezbolna procedura, ali pacijent može osetiti blagi pritisak dok se transduktor pomera po koži.

Po obavljenom pregledu, lekar će ukloniti gel maramicom, dok ceo pregled traje u proseku od 15 do 30 minuta.

Nakon UZ dojki, pacijenti se mogu vratiti svim svojim regularnim aktivnostima.

Postoji i 3D ultrazvuk dojke, kao i automatski ultrazvuk dojke (AUZ dojki).

Ova potonja tehnika koristi mnogo veći transduktor za snimanje stotine slika koji pokrivaju gotovo celo tkivo dojke.

Automatski UZ dojke se može obaviti kao dodatni pregled za žene koje imaju gusto tkivo dojki.

Takođe, automatski pregled dojke ultrazvukom može se obaviti kod žena koje imaju abnormalne nalaze na drugim skrining testovima dojki.

Nakon što se AUZ dojki okonča, neretko je potreban drugi ručni ultrazvučni pregled kako bi se dobilo više slika bilo koje sumnjive strukture.

Kako se pripremiti za ultrazvuk dojki?

ultrazvuk dojki Beograd, ultrazvuk dojki akcija, ultrazvuk dojke popusti - Dr Nestorov
FOTO: Youtube/Printscreen/Memorial Healthcare System/Ilustracija

Od pacijenta može biti zatraženo da potpiše formular za pristanak, čime on(a) daje dozvolu da lekar uradi ovaj prelged.

Nije neophodno da pacijent prestane da jede ili pije pre obavljanja ove procedure, što nije slučaj kada se sprovodi dopler krvnih sudova.

Takođe, neće vam biti potrebni lekovi koji će vam pomoći da se opustite.

Na dan ultrazvučnog pregleda, ne treba stavljati losion, antiperspirant, dezodorans, puder, kremu ili bilo koje druge supstance na kožu dojki. To je zato što se čestice ovih proizvoda mogu pojaviti na ultrazvučnim slikama.

Nosite odeću koju možete lako da skinete ili nosite odeću koja omogućava lekaru specijalisti da dopre do tkiva dojki.

Gel koji se nanosi na kožu tokom pregleda ne prlja i ne zamašćuje odeću, ali je za svaki slučaj preporučljivo da se nosi starija garderoba.

Šta možete da očekujete na ultrazvučnom pregledu dojke?

Pre izvođenja ovog dijagnostičkog pregleda, lekar može zamoliti pacijenta da mu pruži informacije o datumu poslednjeg menstrualnog ciklusa, kao i da li je primetila neke promene u tkivu dojke (bolove, zadebljanja, kvržice, čvoriće…).

Tokom UZ pregleda dojki, koji je prilično jednostavan, neinvanzivan i bezbolan, može se očekivati sledeće:

  • Da pacijent skine odeću od struka pa naviše;
  • Da legnete, zauzmete komforni položaj sa rukama položenim iznad glave;
  • Lekar će naneti prozirni gel na bazi vode na kožu dojke i pazuha;
  • Lekar će staviti ultrazvučnu sondu na navedena područja i pomerati je laganim pokretima kako bi dobio slike u realnom vremenu koje su mu potrebne;
  • Nakon pregleda, lekar će obrisati preostali gel sa vaše kože, pogledati i protumačiti dobijene slike na ekranu računara.

Lekar specijalista vam nakon UZ dojke može reći da li su potrebni dodatni testovi ili procedure.

Ponekad se na osnovu slika sa ultrazvuka može preporučiti i biopsija (uzimanje malog uzorka tkiva ili ćelija dojki na dalje ispitivanje).

Ako vam je vaš izabrani lekar preporučio da uradite ultrazvuk dojki, kao i mamograf za skrining raka dojke, najbolje bi bilo da zakažete testove istog dana. Ovu opciju vam svakako omogućava lekarska ordinacija Dr Nestorov.

Postoje li rizici od ultrazvučnog pregleda dojki?

Na više mesta smo napomenuli da je ultrazvuk dojki bezbolna i neinvanzivna procedura, pri čemu se slike kreiraju pomoću visoko-frekventnih zvučnih talasa.

To znači da nema izlaganja zračenju. Sve u svemu, ne postoje poznati rizici ultrazvučne tehnologije.

Međutim, ova tehnologija ima svoje limite, s obzirom na to da se pomoću UZ dojki može videti jedno određeno područje dojke.

Zato je mamografija i dalje najbolji metod za lekarski pregled cele dojke. Ultrazvucni pregled dojki je pouzdan. Međutim, prilikom ove procedure se mogu propustiti sitna zadebljanja ili čvorići koji se obično mogu naći kod mamografije.

Ako se nalazite pod većim rizikom od raka dojke, vaš lekar može preporučiti ultrazvuk dojke u kombinaciji sa mamografom za skrining.

Prekomerna težina ili velike grudi mogu učiniti ultrazvuk manje preciznim.

Kako tumačiti rezultate sa ultrazvučnog prelgeda dojki?

ultrazvuk dojki Beograd, ultrazvuk dojki akcija, ultrazvuk dojke popusti - Dr Nestorov
FOTO: Youtube/Printscreen/Memorial Healthcare System/Ilustracija

Ako se na UZ pregledu dojke ne detektuje bilo kakva abnormalnost, onda će lekar dati savet da se novi ultrazvuk dojki uradi za godunu dana.

Međutim, ako je ultrazvucni pregled dojki ustanovio neku promenu, onda lekar, u zavisnosti od vrste i tipa promene, može preporučiti pacijentu dodatni, kontrolni UZ dojke. Isto tako, lekar pacijenta može uputiti na dalja testiranja – mamografiju, magnetnu rezonancu i/ili biopsiju.

Inače, lekari koriste isti standardni sistem za opisivanje rezultata mamografije, ultrazvuka dojke i MR dojke.

Taj sistem se naziva Breast Imaging Reporting and Data System ili BI-RADS, i on sortira rezultate ultrazvučnog pregleda u kategorije označene brojevima od 0 do 6.

Evo šta ti rezultati znače:

  • BI-RADS 0: Nepotpuna i nedefinisana promena, potrebni su dodatni pregledi;
  • BI-RADS 1: Normalan nalaz
  • BI-RADS 2: Postoje sigurne benigne promene ili abnormalnosti koje ne zahtevaju praćenje ili dalje ispitivanje
  • BI-RADS 3: Postoji abnormalnost koja je verovatno benigna i za koju se preporučuje kratkotrajno praćenje (tri ili šest meseci)
  • BI-RADS 4: Postoji neutvrđena ili sumnjiva abnormalnost koja može biti maligna
  • BI-RADS 5: Postoji abnormalnost koja može ukazivati na karcinom
  • BI RADS 6: Nalaz koji pokazuje da sigurno postoji maligna promena

Ako vam je potreban ultrazvuk dojki, nemojte odmah da pomišljate na najgori mogući scenario.

Sasvim je normalno da se osećate napeto, zabrinuto ili anksiozno zbog obavljanja ovog prelgeda. Ali, znajte da je UZ dojki bezbedan i neinvanzivan način da lekar specijalista detaljnijje pregleda određeno područje dojke.

Lekar specijalista će vam pomoći da se tokom pregleda osećate što komfornije.

Znajte da mnoge kvržice, čvorići ili zadebljanja nisu kancerozni.

Ali, bez obzira na to kakvi su rezultati, lekarski tim specijalističke internističke ordinacije Dr Nestorov će vam pomoći u svim narednim koracima.

Lekarska ordinacija Dr Nestorov – Bezbedan ultrazvuk dojki Beograd

Ako želite pouzdan, temeljan i potpuno bezbedan ultrazvuk dojki Beograd, lekarska ordinacija Dr Nestorov prava je adresa za vas.

Tim iskusnih i vrhunskih stručnjaka stalno zaposlenih u vodećim kliničkim centrima u Srbiji obavio je više hiljada savremenih, neinvanzivnih i apsolutno bezbolnih UZ pregleda dojki u našoj ordinaciji.

Svakom pacijentu stojimo maksimalno na raspolaganju. Dostupni smo za sva pitanja i svaku vrstu informacija koje vas zanimaju u vezi sa obavljanjem ovog pregleda i tumačenjem rezultata istih.

Rezultati koje dobijamo na osnovu ultrazvučnog pregleda dojki su precizni i pouzdani. U zavisnosti od rezultata, pacijenta savetujemo o daljim koracima.

Stručnost, profesionalizam i maksimalnu medicinsku brigu stavljamo na prvo mesto. Pored toga, svim našim pacijenima su dostupni ultrazvuk dojke popusti, kao i ultrazvuk dojki akcija – naročito ako želite da obavite:

Osim toga, u našoj ordinaciji vam je dostupan i najsavremeniji 3D ultrazvuk dojki.  Ako vas zanima ultrazvuk dojki cena, više o tome možete saznati OVDE.

Ukoliko vam je potreban preventivni pregled dojke ultrazvukom ili sumnjate na određenu promenu, ne treba da čekate ni sekund. Već sada zakažite svoj ultrazvuk dojki u ordinaciji Dr Nestorov.

Zapamtite – što se bilo koja promena u tkivu dojke otkrije u ranim fazama, to je šansa za kompletnim izlečenjem gotovo izvesna.

Lekarska ordinacija Dr Nestorov je uvek tu za vas.

Hi, How Can We Help You?