Varičele boginje predstavljaju veoma zarazno oboljenje, koje je u narodu poznato pod imenom ovčije boginje ili vodene kozice. Izaziva ga varičela zoster virus, koji pripada DNK virusima, familiji Herpesviridae.
Ovčije boginje bile su poznate još u 9. veku. Persijski naučnik, filozof i lekar Al Razi naveo je u svojim spisima razlike između varičele i velikih i malih boginja. Ipak, detaljniji opis dao je italijanski lekar Ingrasija 1552. godine. On je objasnio i simptome, koji su pomogli za lakše raspoznavanje od drugih kožnih bolesti. Dok je Tomas Veler 1954. godine prvi izolovao virus ovčijih boginja.
Varičele boginje spadaju u jednu od najčešće zaraznih bolesti dece uzrasta od 1 do 7 godina. Mada se mogu dobiti u bilo kom uzrastu.
Imajući u vidu visok stepen zaraze lekarska ordinacija Braće Jerković, Dr Nestorov vam otkriva kako na vreme da prepoznate simptome.
Kako se prenose ovčije boginje?
Virus se nalazi u sekretu respiratornog trakta obolelih, te se najčešće prenosi kapljičnim putem. S obzirom da može da preživi u vazduhu nekoliko sati, do zaražavanja može doći i kada niste zajedno sa obolelim, ali ubrzo nakon njega boravite u istoj prostoriji.
Varičela se može preneti i direktnim kontaktom sa obolelim, dok opasnost od indirektnog puta prenosa ne postoji, jer virus ne može da preživi na predmetima.
Oboleli je zarazan 2 dana pre izbijanja osipa, pa sve dok se i poslednji mehurić na koži ne osuši, a da se novi ne pojavi. Bolest traje oko 2 nedelje, a vreme inkubacije, tj. period od momenta kontakta sa obolelom osobom, do pojave prvih simptoma traje od 10 do 21 dan.
Klinička slika bolesti
Varičele boginje, baš kao i male boginje, razvijaju se kroz faze.
U početnom, kataralnom stadijumu, javljaju se prvi simptomi. To su povišena temperatura, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima. Oni traju oko 2 dana i izraženiji su kod odraslih pacijenata, dok kod dece često nisu prisutni.
Osipnu fazu karakteriše pojava osipa, a započinje povišenom temperaturom. Ospe se, najpre, javljaju u vidu malih crvenih tačkastih promena (papula) koje se pune vodenastim sadržajem (vezikula) tako da podsećaju na sitne bubuljice ili ujede insekata. Zatim dolazi do njihovog sušenja i pojave kraste. Kada kraste otpade na tom delu koža je neko vrme svetlije boje, ali ne ostaje ožiljak.
Osip se javlja na čitavom telu i licu, ukljućujući i sluzokožu usne duplje i genitalija. Izbija u naletima, obično su to 3 naleta, a svaki prati povišena telesna temperatura. Razmak izbijanja je od nekoliko časova do 72 časa.
Poslednji je stadiju rekonvalescencije u kome dolazi do pada temperature i smanjenja simptoma. Dok se na koži mogu videti kraste i svetle fleke nastale od njih. Ova faza traje 6 do 8 dana.
Da li su varičele boginje opasne?
Iako se ovčije boginje uspešno leče, u pojedinim slučajevima mogu nastupiti komplikacije, kao što su zapaljenje pluća (pneumonia), zapaljenje moždanih ovojnica (meningitis) i zapaljenje mozga (encefalitis). U ostale komplikacije spadaju trombocitopenijska purpura, nefritis, retinalna hemoragija, Giljen-Bare sindrom, hepatitis i miokarditis.
Kod dece se mogu javiti i bakterijske infekcije, jer nekontrolisanu češu kožu, a u kasnijim godinama, kada imuni sistem oslabi, virus koji je ostao u telu, može se aktivirati i dovesti do pojave hepresa.
Ukoliko ste kod svog mališana ili nekog drugog člana porodice primetili neke od navedenih simptoma posetite odmah lekarsku ordinaciju Dr Nestorov.