• Braće Jerković 123A | Beograd
  • Radno vreme: Radnim danima 9-20h | Subota 9-14h | Nedelja ZATVORENO

100% Profesionalni

Etičnost i odgovornost

Stručno osoblje

Naš tim vrhinskih lekara

Savetovalište

Zadovoljni pacijenti

Graves-Bazedovljeva bolest

Graves-Bazedovljeva bolest

Graves-Bazedovljeva bolest predstavlja specifičan poremećaj funkcije štitne žlezde.

Štitna, tj. tireoidna žlezda, kako se još naziva, smeštena je na prednjoj strani vrata oko dušnika. U pitanju je najveća žlezda sa endokrinim lučenjem čiji hormoni imaju vitalni značaj. Oni putem krvi dospevaju do svih ćelija, gde regulišu brojne biohemijske procese u organizmu. Pre svega, imaju presudni uticaj za normalan rast i razvoj, proizvodnju toplote, razgradnju masti, dok indirektno utiču na temperaturu tela, puls, telesnu težinu, pa i na psihofizički razvoj.

S obzirom da problemi sa štitnom žlezdom mogu ozbiljno da ugroze zdravlje, lekarska ordinacija Dr Nestorov vam skreće pažnju kako da prepoznate Graves-Bazedovljevu bolest.

Graves-Bazedovljeva bolest spada u autoimune bolesti

Graves-Bazedovljeva bolest je, zapravo, vrsta hiperfunkcije štitne žlezde koju uzrokuju sopstvena antitela, stimulišući povećano lučenje tireoidnog hormona.

Iako je kliničku sliku bolesti uočio engleski lekar Peri još 1786. godine, prvi opis je dao irski lekar Robert Grejvs. Svoja zapažanja objavio je u Londonskom medicinskom žurnalu 1835. godine. Pet godina kasnije, nezavisno od njega, iste simptome izneo je nemački lekar Karl Adolf fon Bazedov. Te je bolest dobila naziv po ovoj dvojici lekara koji su je otkrili. Mada nije redak slučaj da se naziva i difuzna toksična gušavost, jer zahvata celu štitnu žlezdu, izazivajući njeno uvećanje.

Tačan uzrok bolesti nije otkriven, ali se zna da genetika igra važnu ulogu. Primećeno je da više pogađa žensku populaciju. Četiri do sedam puta, a u nekim zemljama i do dvadeset puta je češća kod žena, pri čemu se obično javlja između 30. i 50. godine života.

Kako se manifestuje Graves-Bazedovljeva bolest?

Ova autoimuna bolest se ispoljava na različite načine. Najčešći simptomi su anksioznost i nervoza. Zatim se javlja povećano znojenje (hiperhidroza), pojačano lupanja srca (palpitacije) i ubrzani rad srca (tahikardija). Prate ih povišeni krvni pritisak (hipertenzija), ubrzano disanje (tahipneja) i opšta slabost.

Graves-Bazedovljeva bolest

Graves-Bazedovljeva bolest dovodi do gubitka telesne težine i pored povećanog apetita, poremećaja menstrualnih ciklusa i otoka sa prednje strane vrata, na šakama i stopalima. Karakteristični znak jeste i egzoftalmus, tj. izbačeni izgled očiju. Neretko se razvijaju i drugi očni problemi, kao što su povećan pritisak i bol u očima, osećaj grebanja, natečeni kapci, crvenilo, dupli vid.

Retko se javljaju promene na koži stopala u vidu zadebljanja crvene boje.

Kako se leči Graves-Bazedovljeva bolest?

Graves-Bazedovljeva bolest se dijagnostifikuje pomoću laboratorijskih analiza krvi, ultrazvuka štitne žlezde i scintigrafije sa radioaktivnim jodom kojom se pokazuje pojačano nakupljanje joda u žlezdi.

Tek kada se potvrdi bolest primenjuje se odgovarajuće lečenje. Terapija najčešće obuhvata primenu antitiroidnih lekova, koji usporavaju i sprečavaju sintezu hormona žlezde. Ponekad se koristi lečenje radioaktivnim jodom koji uništava tkivo štitaste žlezde. Samim tim sprečava pojačano dejstvo njenih hormona. Ukoliko lečenje lekovima ne daje rezultate vrši se hirurško odstranjivanje dela štitne žlezde.

Godišnji pregledi

Januar je mesec borbe protiv raka grlića materice, ali se, takođe, obeležava i kao mesec svesnosti o tiroidnoj žlezdi. Zato na vreme zakažite preventivni UZ pregled štitne žlezde u lekarskoj ordinaciji Dr Nestorov.

 

Hi, How Can We Help You?