• Braće Jerković 123A | Beograd
  • Radno vreme: Radnim danima 9-20h | Subota 9-14h | Nedelja ZATVORENO

100% Profesionalni

Etičnost i odgovornost

Stručno osoblje

Naš tim vrhinskih lekara

Savetovalište

Zadovoljni pacijenti

Zašto nastaje ulcerozni kolitis?

Ulcerozni kolitis

Ulcerozni kolitis predstavlja zapaljensku (inflamatornu) bolest creva. Spada u autoimune bolesti koja izaziva specifične ulceracije na unutrašnjim zidovima kolona. Zahvata završni deo debelog creva i rektum. Upravo je ovo glavna razlika u odnosu na drugu čestu zapaljensku bolest creva – Kronovu bolest, koja može da se proširi i ispod sluznice creva.

Iako se javlja kod ljudi svih starosnih grupa, učestalija je kod mlađe populacija, tj. između 15. i 35. godine života. Prema statističkim podacima u zapadnim zemljama od ulceroznog kolitisa oboli oko 10 osoba od 100.000. Stopa oboljevanja kod nas je slična, te se procenjuje da zajedno sa Kronovom bolešću pogađa oko 8.000 stanovnika Srbije.

Imajući ovo u vidu lekarska ordinacija Dr Nestorov vam skreće pažnju na karakteristične simptome.

Zašto nastaje ulcerozni kolitis?

Tačan uzrok bolesti još uvek nije utvrđen, te se smatra da je izaziva kombinacija više faktora. Genetika igra važnu ulogu. Istraživanja su pokazala da oko 20 odsto obolelih ima srodnike prvog reda obolele od ulceroznog kolitisa.

Ulcerozni kolitis

Ipak, presudni uticaj za nastanak jeste spoljašnja sredina. Upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova i oralnih kontraceptiva, pušenje, autoimuni proces aktiviran bakterijskom ili virusnom infekcijom vodeći su uzročnici bolesti. U manjoj meri utiče i loša ishrana.

Koji su simptomi ulceroznog kolitisa?

Krv u stolici je karakteristični znak. Mada kod dece i starijih osoba ponekad izostaje, pa se bolest manifestuje povišenom telesnom temperaturom i gubitkom u težini.

S obzirom da ulcerozni kolitis može da zahvati različite delove debelog creva zavisno od lokaliteta javljaju se i simptomi.

Najblaži oblik je proktitis koji zahvata samo rektum. Distalni kolitis pored rektuma zahvata i levi kolon pa preproznatljive tegobe prati i bol sa leve strane stomaka. Proktosigmoiditis obuhvata rektum i donji deo kolona, a ispoljava se grčevima, dijarejom koja može da bude i preko 10 puta dnevno i rektalnim tanezmima, odnosno nagonom za pražnjenjem ali samo pražnjenje creva izostaje. Pankolitis zahvata debelo crevo u celosti. Jasni znaci su dijareja sa sukrvicom, bol pri pražnjenju, grčevi i gubitak telesne težine.

Osim prepoznatljvih, mogu se javiti i anemija, malaksalost, noćno znojenje, pa i druge boleste, kao što su artritis i bolesti jetre.

Ulcerozni kolitis – Komplikacije i lečenje

Nelečeni ulcerozni kolitis može da izazove brojne zdravstvene probleme. Najčešće je suženje creva usled gubitka haustracije. Zatim perforacija kolona i osteoporoza. Povećan je i rizik od kancera debelog creva.

Da bi se sprečile posledice, neophodna je pravovremena dijagnostika. Ona obuhvata laboratorijske analize, kolonoskopski pregled, RTG pregled debelog creva, a ako je potrebno i MR abdomena i male karlice.

Zavisno od kliničke slike prepisuje se terapija. Najefikasniji medikamenti su antiinflamatorni lekovi (kortikosteroidi, aminosalicilati i imunosupresivi). Oni se kombinuju sa dijetetskim režimom ishrane.

Ukoliko je bolest uznapredovala tako da ne reaguje na medikamenoznu terapiju, potrebno je izvršiti hirurški zahvat uklanjanja dela kolona (kolektomija) ili dela rektuma (proktokolektomija).

Ulcerozni kolitis

Ulcerozni kolitis se ne može izlečiti, ali uz primenu odgovarajuće terapije neće narušiti kvalitet života, zato se na vreme javite lekarskoj ordinaciji Dr Nestorov.

Оставите одговор

Hi, How Can We Help You?