Ureaplazma predstavlja vrstu mikroorganizama koji pripadaju porodici mikoplazmi. U pitanju su najmanje bakterije, veličine 0,2 – 0,3 mikrona. Za razliku od drugih bakterija nemaju ćelijski zid, te su po tome slične virusima. Zbog ovog nedostatka ne mogu samostalno da opstanu, već žive isključivo u drugim živim ćelijama, gde poprimaju različite oblike.
Ove bakterije su deo normalne flore genitalnog trakta, a problem nastaje kada dođe do njihovog prekomernog razmnožavanja. Statistički podaci pokazuju da je to čest slučaj. Oko 75 odsto seksualno aktivnih žena se makar jednom suočilo sa infekcijom ureaplazmom, a sve je veći broj i devojaka koje nisu imale odnose.
Imajući u vidu veliku učestalost privatna lekarska ordinacija Dr Nestorov vam otkriva kako da prepoznate simptome.
Kako se prenosi ureaplazma?
Ureaplazma se, pre svega, prenosi seksualnim putem. Ukoliko nisu prisutni simptomi, te osoba ne zna da ima infekciju, vrlo lako će je preneti na partnera. U rizičnu grupu posebno spada mlađa populacija koja često menja partnere i ne koristi kondome kao zaštitu prilikom seksualnog odnosa.
Infekcija se u manjoj meri prenosu i indirektno, sa površina koje su kontaminirane ćelijama i sekretima urogenitalnih izlučevina. Tu spadaju peškiri, donje rublje, posteljina. Mada su izvor zaraze, neretko, i saune, bazeni, solarijumi, kozmetički saloni za depilaciju, odnosno sva mesta gde higijenski uslovi nisu baš najbolji.
Koji su simptomi ureaplazme?
Ureaplazma je najčešće uzročnik infekcije kada imuni sistem oslabi. Međutim, i tada ne pokazuje jasne simptome.
Kod žena obično se javlja pojačani vaginalni sekret, bol ili napetost u donjem delu stomaka, otok iznad vagine, bol u predelu genitalija, kao i tokom polnog odnosa. Prisutni su i problemi prilikom mokrenja, tj. učestalo mokrenje i osećaj peckanja pri mokrenju. Mogu se javiti i mučnina, povraćanje, povišena telesna temperatura, nepravilna krvarenja.
Kod muškaraca infekcija ureaplazmom dovodi do pojačnog nagomilanog sekreta žućkaste boje iz uretre, gnojnog iscedka iz penisa, crvenila i otoka na vrhu penisa. Zatim se javljaju bol i peckanje prilikom mokrenja.
Da li ureaplazma dovodi do komplikacija?
Ukoliko se ne leči infekcija postaje uzročnik drugih bolesti. Kod većine se razvija negonokokni i nehlamidijalni uretritis. Poslednja istraživanja pokazuju da može da dovede i do upale bubrega i upale pluća kod osoba sa naročito oslabljenim imunitetom.
Ipak, najveće posledice ostavlja na reproduktivni sistem, uključujući i probleme sa začećem, pa i neplodnost kako kod žena, tako i kod muškaraca.
Bakterija se može naći i u placenti i plodovoj vodi, pa nelečena infekcija ureaplazmom može da izazove spontani pobačaj, prevremeni porođaj, infekciju posteljice, ali i rađanje mrtvog deteta. Ukoliko se prenese na plod postaje uzročnik infekcije pluća i meningitisa novorođenčeta.
Kod muškaraca utiče na pokretljivost i broj spermatozoida.
S obzirom na ozbiljne tegobe koje izaziva veoma je važno na vreme otkriti infekciju. Laboratorijska dijagnostika vrši se na 2 načina – pomoću cervikalnog ili uretralnog brisa ili PCR metodom na ureaplazmu.
Laboratorijske analize, kao i detaljan pregled lekara specijalista, možete obaviti u lekarskoj ordinaciji Dr Nestorov.